Arkadiusz ZYCH

{dddd}, {dd} {MMMM} {yyyy} {HH}:{mm}

Goldex

Historia UKHT Ósemka

Powstanie i rozwój hokeja na trawie w Tarnowskich Górach 1984r KKS. ŚLĄSK TARNOWSKIE GÓRY i KOSiR ŚLĄSK Sekcja hokeja na trawie powołana została w Kolejowym Klubie Sportowym "ŚLĄSK" Tarnowskie Góry w 1984 roku, w oparciu o uczniów klasy sportowej Szkoły Podstawowej nr.8 w Tarnowskich Górach na Osiedlu Przyjaźń. Inicjatorem, trenerem i wychowawcom był Stefan Karmelita. Grupę tworzyło 16 uczni rocznika 1974. Po rocznym przygotowaniu na trawie i hali drużyna w roku następnym została zgłoszona do rozgrywek w Śląskim Związku Hokeja na Trawie w kategorii młodzik. Już w roku 1988 drużyna ta zdobyła Mistrzostwo Śl. ZHT na hali i trawie. W sezonie 1989/1990 zgłoszono drużynę do rozgrywek centralnych w Polskim Związku Hokeja na Trawie w eliminacjach do Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży gdzie młodzi hokeiści zajęli II miejsce za Górnikiem Siemianowice a pozostawiając za sobą pokonane drużyny z Gliwic ,Wrocławia ,Krakowa, Katowic. W finałach O S M rozegranych w Kielcach drużyna zajęła szóste miejsce. Praca z młodzieżą była prowadzona sukcesywnie w tym czasie powstała następna drużyna z rocznika 1977. Decyzją zarządu Śl .ZHT i PZHT w roku 1991 Klub KKS Śląsk i miasto Tarnowskie Góry otrzymało organizację Letniej Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzież w hokeju na trawie. Lipiec 1991 rozpoczął znaczące sukcesy naszych hokeistów, w finałach OSM rozgrywanych na własnym boisku drużyna nasza pokonała-Semafor Wrocław 5:0,Polonia Skierniewice 5:0, Polonia Środa Wielkopolska 3:2, MLKS Gąsawa1:0, a w samym finale Grunwald Poznań 3:2. Najlepszym zawodnikiem turnieju uznany został Dariusz Masłyka, a królem strzelców z dorobkiem 8 bramek został Grzegorz Górski. Drużyna zdobyła złoty medal i tytuł Mistrza Polski. Złota drużyna to : bramkarze -Arkadiusz Zych i Jacek Olszanecki oraz Tomasz Strzała , Krzysztof Maruszewski , Damian Siedlecki , Ireneusz Starczyński, bracia Rafał i Andrzej Kicinger , Piotr Zgagacz , Andrzej Wasiel , Piotr Franke , Dariusz Masłyka , Ireneusz Musialik , oraz Grzegorz Górski. Sukces młodych hokeistów tarnogórskich zaowocował jesieniom w rozgrywkach centralnej ligi juniorów , powołaniem do kadry młodzieżowej Rafała Kicingera, Tomka Strzały, Darka Masłyki, Jacka Olszaneckiego, Krzysztofa Maruszewskiego, i Grzegorza Górskiego który był potem powołany do Kadry Narodowej.W tym czasie klub przekształcił się i zmienił nazwę na Kolejowy Ośrodek Sportu i Rekreacji Śląsk Tarnowskie Góry.

W latach 1992/1993 drużyna ta w kategorii wyższej - juniora zdobywała medale Mistrzostw Polski na trawie i hali, jesienią 1993 młodzi zawodnicy zostali zgłoszeni do rozgrywek ligowych seniorów. W tym czasie druga drużyna młodsza zdobyła w 1993 roku złote medale Mistrzostw Polski na boisku w Poznaniu i hali w Środzie Wielkopolskiej. Skład drużyny to: bramkarz Damian Drygała i Adam Greczichen , Sebastian Pach, Dariusz Waresiak , Rafał Sołtysik , Mariusz Pietryga , Artur Krawiec , Marcin Zwierzykowski , Jan Mielcarek , Andrzej Kicinger , Wojciech Karski, Mariusz Karmelita. Wiosną 1995 roku ta drużyna uczestniczyła w Międzynarodowym Turnieju Hokeja na Trawie w Holandii z udziałem drużyn z Anglii , Niemiec , Czech , Polski , Holandii gdzie w gronie 21 drużyn zajęła II miejsce ustępując w finale drużynie holenderskiej MHC Amstelveen 1:2 Rok 1995 był jednym z trudniejszych w historii klubu, najpierw pobory do wojska starszych zawodników i rozpoczęcie studiów osłabiły I drużynę, do trudności personalnych dołączyły finansowe klubu w konsekwencji wycofano drużynę z rozgrywek ligowych i rozwiązano sekcję hokeja na trawie w KOSiR Tarnowskie Góry KS. ZAMET STRZYBNICA Z inicjatywy Stefana Karmelity i Norberta Górskiego oraz poparciu władz Miasta Tarnowskie Góry udało się w tym samym roku reaktywować sekcję hokeja na trawie przy KS. ZAMET Strzybnica. W tym czasie drużyny w kategoriach dzieci i młodzika były prowadzone w klasach sportowych SP. 8 i zdobywały czołowe lokaty w Mistrzostwach Śląska. Starsza drużyna juniora młodszego w 1997 roku na Halowych Mistrzostwach Polski w Środzie Wielkopolskiej zdobyli srebrny medal i tytuł Wicemistrza Polski. Skład drużyny: - Mateusz Winnicki, Adam Wawrosz , Paweł i Mariusz Karmelita Marcin Wojanowski , Marcin Wręczycki , Janusz Bergier , Łukasz Cypara , Damian Łyczko , Sławomir Gaik , Tomasz Gac , Wojciech Karwath , Po sukcesach młodych hokeistów sekcja nasza po raz kolejny przegrała z lobby piłkarski naszych klubów i jesienią 1997 roku została rozwiązana.

UKHT "ÓSEMKA" Tarnowskie Góry 29 listopada 1997 na zebraniu założycielskim z pośród działaczy , sympatyków i rodziców dzieci klas sportowych powołano Uczniowski Klub Hokeja na Trawie "ÓSEMKA" Tarnowskie Góry. Klub został zarejestrowany w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach 20 grudnia 1997 r. UKHT Ósemka posiada osobowość prawną a siedzibom klubu jest Szkoła Podstawowa nr. 8 stąd nazwa klubu, obecnie jest to Gimnazjum nr. 4. Pierwszym prezesem został Grzegorz Cypara , po roku funkcję tą objął Władysław Czupek. W roku 1999 na prezesa wybrano Norberta Górskiego który funkcję tą sprawuje do dziś. Członkami zarządu zostali: Stefan Karmelita Krzysztof Zimnicki, Rafał Sołtysik , Arkadiusz Zych , Jerzy Mielcarek. Po załatwieniu wszystkich formalności związanych z zgłoszeniem drużyn do rozgrywek w tym samym roku klub wznowił działalność sportową, głównym zadaniem była praca z dziećmi Mini Hokej i kontynuacja dorobku i osiągnięć sportowych . Rok 2000 to znowu wyzwanie organizacyjne dla działaczy klubowych i władz Miasta Tarnowskie Góry bowiem ponownie PZHT przyznał organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Hokeju na Trawie. Trenerzy Stefan Karmelita i Rafał Sołtysik starannie przygotowali swój zespół z roczników 1985 i 1986r,głównym celem było powtórka sukcesu sprzed 9 lat. OOM odbyła się w dniach 17-23 lipiec z udziałem około 150 zawodników, a zawody odbyły się na terenie ośrodka KORiS jak poprzednio. W finałach udział wzięło 8 zespołów a nasi młodzi zawodnicy w meczu o brązowy medal ulegli LKS Gąsawa ,zwycięzcą tego turnieju została drużyna Warty Poznań przed Pomorzaninem Toruń dalsze miejsca zajęli Mustangi Michałkowickie , Stella Gniezno , Polonia Środa Wielkopolska. Osłodą tego turnieju było zdobycie pucharu w klasyfikacji Fair-play a Wojciech Zimnicki został najlepszym bramkarzem turnieju. Ta sama drużyna w roku 2001na hali w Toruniu zdobywa brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Do kadry Młodzieżowej na Puchar Europy powołani zostali Wojciech Zimnicki i Marcin Czupek gdzie wraz z drużyną zdobywają brązowy medal. W kategoriach młodzieżowych następne lata nie były zbyt udane finały Mistrzostw Polski drużyny nasze kończyły na 4 lub 5 miejscu jest to skutek zamknięcie jedynej hali sportowej w mieście mieszczącej się w jednostce wojskowej , oraz bez boiska. Po igrzyskach olimpijskich w roku 2000 do kadry narodowej trafił Paweł Karmelita gdzie rozegrał trzy mecze . W sezonie 2002/2003 reaktywowano drużynę seniorów do rozgrywek II ligi, po trzech latach drużyna ta wywalczyła awans do I Ligii i udział w Mistrzostwach Polski seniorów, w roku 2006 w Halowych Mistrzostwach Polski drużyna ta zajęła III miejsce i brązowy medal.

W sobotę 28 stycznia 2006 roku ,zmarł nagle w Anglii w wieku 31 l. Piotr Zgagacz. Mało kto w hokejowym świecie pełnił w tak krótkim czasie tak wiele ważnych ról. Piotr był zawodnikiem , trenerem , wykładowcą , kierował też reprezentacją Polski Wychowanek KKS Śląsk Tarnowskie Góry , gdzie rozpoczął swą przygodę z hokejem jako dziesięciolatek. W okresie studiów przeszedł do Lecha Poznań . Był przy narodzinach sekcji hokeja na trawie AZS AWF Poznań ,gdzie był grającym trenerem. W latach 1999-2000 Piotr był kierownikiem reprezentacji narodowej seniorów ,kierował reprezentacją w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Osace gdzie biało-czerwoni wywalczyli awans do turnieju olimpijskiego w Sydney. Był mocno związany z Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu gdzie był jej studentem , absolwentem , pracownikiem naukowym. W Anglii przebywał krótko jako trener na okres halowy w Wakefield. Po odprawie poczuł się żle , zasłabł mimo natychmiastowej pomocy lekarskiej Piotra nie udało się odratować. Praca z młodzieżą przyniosła pożądany skutek w roku 2006 drużyna juniora młodszego w finałach Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zdobyła srebrny medal i tytuł Wicemistrza Polski, rok 2007 też obfitował w sukcesy na trawie podczas OOM zdobyła brązowy medal a w Halowych Mistrzostwach Polski Srebrny medal.

Od roku 2000 drużyny młodzika i dzieci co roku plasują się w pierwszej trójce naszego województwa i zajmują czołowe miejsca w turniejach Mini-hokeja Polski. Drużyny juniora młodszego i seniora w Mistrzostwach Śl ZHT każdego roku wracają z medalami W styczniu 2009 nasz wychowanek Dawid Zimnicki wraz z Młodzieżową Reprezentacją Polski w Wiedniu zdobył złoty medal i tytuł Mistrza Europy

O historię klubu otarło się kilka klanów rodzinnych : Grzegorz , Marcin , Piotr Górski ; Wojciech , Dawid , Adam Zimnicki ; Rafał , Andrzeji Michał Kicinger ; Mariusz , Paweł Karmelita ; Michał , Mariusz Kazimierczyk ; W 25 -letniej historii rozwoju tej dyscypliny sportu w Mieście Gwarków przez poszczególne drużyny naszego klubu przewinęło się około 250 zawodników w różnych kategoriach wiekowych. Tu należy się duża chwała dla założyciela tego klubu i wychowawcy tak licznego grona młodzieży Stefana Karmelity. To za jego sprawą młodzież nasza zdobyła tyle tytułów mistrzowskich , medali i nagród. Wyszkolił też swoich następców trenerów i instruktorów jak :Rafał Sołtysik , Dariusz Masłyka , Paweł Karmelita , Mariusz Karmelita , Agnieszka Grzesiuk , Michał Pankiewicz , Tomasz Kiepura , Grzegorz Bok . Klub nasz ma wiele kibiców i sympatyków spełnia ważną rolę wychowawczą i dydaktyczną w swoim środowisku , dzielnicy i miasta . W tym miejscu trzeba dodać że nie było by tych wszystkich osiągnięć bez poparcia i finansowego wsparcia z strony Urzędu Miasta. Przez wszystkie te lata współpraca była bardzo dobra , organizowano wspólnie Olimpiady Młodzieży turnieje. Wsparcie dla działalności naszego klubu okazało też Starostwo Powiatowe . Klub nasz pragnie podziękować niektórym firmom z naszego miasta za pomoc , bez wszystkich tych oznak pomocy nie byłoby sukcesów ani hokeja w tym mieście.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

UKHT Ósemka Tarnowskie Góry

Witajcie na stronach naszego klubu!

szukaj na stronie...

Uczniowski Klub Hokeja na Trawie

Nasi sponsorzy

STATUT

UCZNIOWSKIEGO KLUBU HOKEJA NA TRAWIE

„ ÓSEMKA”

Rozdział I

Nazwa, teren działania, siedziba władz, charakter prawny. ;

& 1.

Stowarzyszenie nosi nazwę UCZNIOWSKI KLUB HOKEJA NA TRAWIE „ÓSEMKA”, zwany dalej „Klubem”.

& 2

Terenem działania Klubu jest obszar województwa śląskiego, miasto Tarnowskie Góry –Szkoła Podstawowa nr. 8 przy ul. Janasa 11 ,oraz SP 15 ul Litewska 6. A siedzibą Klubu jest Szkoła Podstawowa nr. 8 ul .Janasa 11 , 42-612 Tarnowskie Góry

& 3.

1. Klub działa zgodnie z Ustawami: Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 1989r. Nr 20 poz. 04 z późn. zm.), Ustawa o sporcie z dnia 25.06.2010r. (Dz. U. Nr 127 poz. 857)

Art. 6 Ustawy o sporcie z dnia 25.06.2010r. (DZ. U. Nr 127 poz. 857; Nr 15 poz. 1014).

2, Ustawa o Pożytku Publicznym i Wolontariacie oraz niniejszym statutem.

& 4.

1. Klub posiada osobowość prawną.

2. Klub może tworzyć jednostki regulaminowe działające w ramach Klubu.

3. W Klubie działają następujące sekcje:

a) Hokeja na trawie

b) Turystyki

c) Badmintona

4. W Klubie za zgodą Zarządu mogą być tworzone nowe sekcje.

& 5.

Klub opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków. Dla realizacji określonych celów statutowych Klub może zatrudniać pracowników.

& 6.

Klub może być członkiem organizacji sportowych o podobnym profilu działania.

& 7.

Klub może używać pieczęci, posiadać odznakę, flagę organizacyjną oraz wydawać komunikaty, oświadczenia zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Rozdział II

Cele i środki działania

& 8.

1. Celem Klubu jest:

- krzewienie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie działania

Klubu oraz wychowywanie dzieci i młodzieży przez kulturę fizyczną i sport

- edukacja, nauka i wychowanie przez sport

pomoc dzieciom i młodzieży w trudnych sytuacjach życiowych przez organizację

wypoczynku i zajęć sportowych

- prowadzenie działań na rzecz niepełnosprawnych poprzez sport

- prowadzenie działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów

i współpracy między społeczeństwami poprzez sport

- działania wspomagające rozwój wspólnot i społeczności lokalnych poprzez sport

- organizacja wypoczynku dla dzieci i młodzieży z uwzględnieniem profilaktyki

zdrowotnej i krajoznawstwa poprzez sport

2. Klub realizuje swoje cele poprzez:

a) współdziałanie z władzami sportowymi państwowymi i samorządowymi w celu

zapewnienia członkom właściwych warunków do uprawiania sportu

b) uczestniczenie w rozgrywkach i zawodach sportowych

c) organizowanie zawodów, imprez sportowych i rekreacyjnych

d) sprawowanie opieki wychowawczej i szkoleniowej nad członkami Klubu

e) organizowanie zajęć z zakresu krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży

(obozy sportowe i sportowo – rekreacyjne)

f) prowadzenie innych form działań związanych z integracją europejską i rozwojem

wspólnot.

Rozdział III

Członkowie Klubu, ich prawa i obowiązki

& 9.

Członkowie Klubu dzielą się na:

a) zwyczajnych

b) uczestników

c) honorowych

d) wspierających

& 10.

1. Członkowie zwyczajni są to osoby, które ukończyły 18-ty rok życia, mające bierne i

czynne prawo wyborcze i są przyjęci przez Zarząd Klubu na podstawie pisemnej deklaracji , licencji zawodniczej lub trenerskiej – instruktorskiej oraz rodzice niepełnoletnich

członków klubu.

2. Członkami uczestnikami mogą być uczniowie i inni niepełnoletni obywatele – za zgodą

rodziców lub opiekunów prawnych na podstawie pisemnej deklaracji w trybie określonym

w ust.1.

3. Członkami honorowymi mogą być osoby fizyczne niezależnie od obywatelstwa, zasłużeni

szczególnie dla rozwoju Klubu. Godność członka honorowego nadaje Walne Zebranie

Klubu na wniosek Zarządu.

4. Członkami wspierającymi mogą być pełnoletni obywatele zamieszkali tak w kraju, jak i za

granicą, przyjęci przez Zarząd Klubu na podstawie pisemnej deklaracji, uznające i

wspierające materialnie cele Klubu.

& 11.

1. Członkowie zwyczajni mają prawo:

a) wybierać i być wybieranym do władz Klubu oraz posiadają głos stanowiący

b) uczestniczyć w krajowych i zagranicznych imprezach sportowych oraz szkoleniach

na zasadach określonych przez Zarząd Klubu

c) zgłaszać postulaty i wnioski wobec władz oraz oceniać ich działania

d) korzystać z uprawnień członkowskich wynikających ze statutowej działalności Klubu.

- 3 –

2. Członkowie – uczestnicy mają wszystkie prawa członków zwyczajnych z wyjątkiem

biernego i czynnego prawa wyborczego.

3. Członkowie honorowi mają wszystkie prawa członków zwyczajnych z wyjątkiem

biernego prawa wyborczego.

4. Członkowie wspierający mają wszelkie prawa członków zwyczajnych z wyjątkiem

czynnego prawa wyborczego.

& 12.

Członkowie Klubu zobowiązani są do:

a) aktywnej działalności na rzecz rozwoju Klubu

b) przestrzegania statutu, regulaminów i decyzji władz Klubu

c) stałego podnoszenia poziomu sportowego

d) udziału w mistrzostwach i zawodach sportowych organizowanych przez Klub

e) regularnego opłacania składki członkowskiej w wysokości ustalonej przez Walne

Zebranie Członków w kwocie 30 zł.

.

& 13.

1. Członkostwo ustaje w przypadku:

a) wystąpienia członka z Klubu zgłoszonego na piśmie

b) rozwiązania się stowarzyszenia

c) wykluczenia przez Zarząd w przypadku naruszenia postanowień niniejszego statutu

d) śmierci.

2. Członek nie wykonujący obowiązków statutowych z przyczyn przez niego nie -

zawinionych może być pozbawiony członkostwa przez wykreślenie z listy członków

w drodze uchwały Zarządu.

3. Członek Klubu może być zawieszony w prawach członkowskich przez Zarząd

w przypadku nie brania czynnego udziału w realizacji zadań i celów Klubu lub innego

naruszenia postanowień statutu i uchwał.

4. Zawieszenie w prawach członkowskich polega na okresowym pozbawieniu uprawnień

statutowych, a w szczególności prawa do udziału w rozgrywkach sportowych

i działalności szkoleniowej Klubu.

5. Od decyzji o wykluczeniu lub zawieszeniu w prawach członkowskich przysługuje

stronie prawo odwołania się do Walnego Zebrania Członków w terminie 30 dni od dnia

otrzymania zawiadomienia o podjętej uchwale.

Rozdział IV

Władze Klubu

& 14.

Władzami Klubu są:

a) Walne Zebranie Członków

b) Zarząd

c) Komisja Rewizyjna

& 15.

Kadencja władz Klubu trwa cztery lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym lub

jawnym, w zależności od uchwały Walnego Zebrania Członków.

- 4 –

& 16.

1. Najwyższą władzą Klubu jest Walne Zebranie Członków zwoływane przez Zarząd co dwa lata sprawozdawcze i co 4 lata jako sprawozdawczo – wyborcze.

2. Do kompetencji Walnego Zebrania Członków należy:

a) uchwalenie statutu i podejmowanie uchwał o zmianach w statucie i rozwiązaniu się

Klubu oraz sprawach majątkowych

b) wybór Zarządu i Komisji Rewizyjnej

c) uchwalenie głównych kierunków i programów działania Klubu

d) rozpatrywanie i przyjmowanie sprawozdania z działalności ustępujących władz

e) udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej

f) uchwalenie wysokości składki członkowskiej i innych opłat na rzecz Klubu

g) rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu w sprawie wykluczenia, wykreślenia

lub zawieszenia w prawach członka

h) rozpatrywanie oraz rozstrzyganie wniosków Zarządu i członków Klubu.

& 17.

W Walnym Zebraniu biorą udział:

a) z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni i honorowi

b) z głosem doradczym – członkowie wspierający oraz zaproszeni goście.

& 18.

Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają większością głosów, przy obecności

co najmniej ½ ogólnej liczby członków z głosem stanowiącym w pierwszym terminie i bez względu na liczbę tych członków w drugim terminie.

& 19.

1. Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd Klubu.

2. Nadzwyczajne Walne Zebranie może być zwoływane na skutek:

a) uchwały Zarządu podjętej większością 2/3 głosów

b) wniosku Komisji Rewizyjnej

c) wniosku zgłoszonego przez co najmniej ½ ogólnej liczby członków zwyczajnych.

3. Nadzwyczajne Walne Zebranie zwoływane jest przez Zarząd w terminie miesiąca od

zgłoszenia wniosku lub podjętej uchwały i obraduje nad sprawami, dla których

zostało zwołane.

4. O terminie, miejscu i porządku obrad Walnego Zebrania Członków Zarząd

zawiadamia członków co najmniej 3 tygodnie przed terminem Walnego Zebrania

Członków.

& 20.

Zarząd jest organem Klubu działającym pomiędzy Walnymi Zebraniami Członków.

& 21.

Zarząd składa się z 3 do 5 osób wybranych przez Walne Zebranie Członków.

Zarząd może wymieć bądź uzupełnić skład zarządu o 1/3 członków.

Zarząd ze składu wybiera Prezydium w skład którego wchodzą Prezes, Zastępca Prezesa, Sekretarz, Skarbnik, członek Zarządu.

Prezes reprezentuje Klub na zewnątrz.

Prezydium otrzymuje kompetencje Zarządu jednomyślną uchwałą Zarządu. Kompetencje Prezydium mogą być cofnięte uchwałą Zarządu.

- 5 –

& 22.

Do kompetencji Zarządu należy:

- reprezentowanie Klubu oraz działanie w jego imieniu

- realizowanie uchwal, wytycznych i zaleceń Walnego Zebrania Członków

- kierowanie całokształtem działalności Klubu

- zarządzanie majątkiem i funduszami Klubu

- uchwalanie planów działania i planów finansowych

- zwoływanie Walnych Zebrań Członków

- przyjmowanie, zawieszanie, wykreślanie oraz wykluczanie członków Klubu

- podejmowanie uchwał w sprawie zatrudnienia osób w Klubie

- podejmowanie innych uchwał dotyczących Klubu

- podejmowanie uchwał w sprawie nakładania kar na zawodników trenerów ,działaczy oraz

osób zatrudnionych w Klubie.

- podejmowanie uchwał w sprawie nazwy Klubu.

& 23.

W razie ustąpienia Prezesa Zarządu w czasie trwania kadencji Zarządowi przysługuje prawo wyboru nowego Prezesa, który pełni tę funkcję do czasu najbliższego Walnego Zebrania sprawozdawczo-wyborczego.

& 24.

1. W przypadku naruszenia postanowień Statutu, regulaminów i innych postanowień obowiązujących w Klubie – Zarządowi przysługuje prawo nakładania kar na członków Klubu.

2. Tryb postępowania dyscyplinarnego oraz rodzaje kar określa regulamin dyscyplinarny uchwalony przez Zarząd.

3. W toku postępowania dyscyplinarnego obowiązuje zasada dwuinstancyjności.

4. Od decyzji Zarządu o ukaraniu członków przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania w terminie 30 dni od daty otrzymania zawiadomienia o ukaraniu.

& 25.

1. Zarząd konstytuuje się na pierwszym zebraniu, któremu przewodniczy Przewodniczący Walnego Zebrania Członków.

2. Zarząd wybiera ze swego grona Prezesa, Wiceprezesa, Sekretarza, Skarbnika i członka Zarządu a pozostałym członkom przydziela do realizacji określone funkcje.

3. Zakres działania, organizację oraz tryb pracy Zarządu i jego organów określają regulaminy uchwalone przez Zarząd.

4. Do ważności uchwał konieczna jest obecność ½ członków Zarządu. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, za wyjątkiem uchwały dotyczącej uprawnień Prezydium. W razie równości głosów rozstrzyga głos Prezesa.

& 26.

1. Komisja Rewizyjna składa się z 2 do 3 osób, w tym : przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, sekretarza.

2. Komisja Rewizyjna przeprowadza co najmniej raz w roku kontrolę statutowej i finansowo-gospodarczej działalności Klubu.

3. Komisja Rewizyjna przedkłada Walnemu Zebraniu Członków sprawozdanie ze swojej działalności oraz posiada wyłączne prawo stawiania wniosków w sprawach absolutorium dla Zarządu.

- 6 –

4. Komisja Rewizyjna ma prawo wystąpienia do Zarządu z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli i zadania wyjaśnień oraz usunięcia nieprawidłowości.

5. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej lub upoważniony przez niego członek Komisji ma prawo brać udział w posiedzeniach Zarządu i innych organów z głosem doradczym.

6. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów.

7. Członkiem Komisji Rewizyjnej nie może być osoba:

- będąca członkiem Zarządu Klubu ani pozostawać z nim w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia - skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy nieumyślnej

- pobierająca z tytułu pełnienia funkcji wynagrodzenie wyższe niż określone w art.8

pkt.8 ustawy z dnia 3 marca 2000 o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi

podmiotami prawnymi

& 27.

W przypadku ustąpienia członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej władzom przysługuje prawo kooptacji.

1, W przypadku pozyskania sponsora strategicznego Zarząd ma prawo jego kooptacji.

2.. Liczba członków władz pochodzących z kooptacji nie może przekroczyć 1/3 liczby

członków pochodzących z wyboru.

Rozdział V

Majątek i fundusze Klubu

& 28.

1. Majątek Klubu stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.

2. Na fundusz Klubu składają się:

a) darowizny, dotacje

b) wpływy z organizacji imprez.

& 29.

Do ważności oświadczeń dotyczących praw i obowiązków majątkowych Klubu wymagane jest współdziałanie dwóch osób: Prezesa lub Wiceprezesa i Sekretarza lub Głównego Księgowego względnie osób upoważnionych uchwałą Zarządu.

Rozdział VI

Postanowienia końcowe

& 30

Zmiana Statutu może być uchwalona przez Walne Zebranie Członków większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków z głosem stanowiącym Walnego Zebrania i wymaga zatwierdzenia przez organ rejestracyjny.

& 31.

1. Rozwiązanie się Klubu następuje w przypadku podjęcia uchwały przez Walne Zebranie Członków większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków z głosem stanowiącym Walnego Zebrania.

- 7 –

2. Uchwała o rozwiązaniu Klubu określa przeznaczenie majątku Klubu.

3. Po zakończeniu likwidacji Klubu likwidator występuje do organu rejestracyjnego

z wnioskiem o wykreślenie Klubu z rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej.

& 32.

Zabrania się:

- udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku

do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy

pozostają w związku małżeńskim albo stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w

linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia

albo są związani z tytułu przysposobienia opieki lub kurateli, zwanej dalej „osobami

bliskimi”

- przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organu lub pracowników

oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich w

szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych

warunkach

- wykorzystania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz

ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że

wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu organizacji albo podmiotu,

o którym mowa w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego

i o wolontariacie

- zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których

uczestniczą członkowie organizacji, członkowie organów lub pracownicy oraz ich

osób bliskich.

Statut niniejszy zatwierdzono Uchwałą Walnego Zebrania z dnia 20-12-2019 r

Tarnowskie Góry, 20-12-2019 r

Przewodniczący Walnego Zgromadzenia Prezes UKHT „ÓSEMKA”

Norbert Górski Dariusz Masłyka

Ósemka © 2014 • WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE Ta strona wykożystuje pliki cooki. Więcej informacji w sekcji

Polityka Prywatności